Shpalljet e fundit
Ombudspersoni Nowicki tė hėnėn viziton Mitrovicėn
Shėnohet pėrvjetori i vdekjes sė Musa Hotit
Tė enjtėn DKRS, shpall sportistin e vitit 2004
QNKV mbanė seminarin – Kampanja anti korrupsion
Pėrfaqėsuesi i Ombudspersonit tė mėrkurėn viziton Mitrovicėn
 
Bordi i Drejtorėve kėrkon mobilizim tė drejtorive pėr realizimin e pėrgjegjėsive

rambushiiiiiiiii.jpg

Bordi i Drejtorėve nė mbledhejen e kryesuar nga kryeshefi i Ekzekutivit, Mustafė Pllana, ka shqyrtuar gjendjen nė organet e administratės komunale, pėrkatėsisht gatishmėrinė e realizimit tė detyrave, obligimeve dhe pėrgjegjėsive nė rast tė paraqitjes tė zhvillimeve eventuale tė padėshiruara, pėr shkak tė dorėheqėjes dhe dorėzimit vullnetar nė Gjykatėn e Hagės tė kryeministrit Ramush Haradinaj.

Anėtarėt e Bordit tė Drejtorėve, pasi qė kanė pėrshėndetur qėndrimin e urtė tė kryeministrit Haradinaj dhe qėndrimet e institucioneve qendrore tė vendit lidhur me kėtė, duke qenė njėkohėsisht tė bindur plotėsisht nė pafajsinė e tij dhe duke kėrkuar mbrojtjen institucionale pėr te, kanė vlerėsuar se organet e administratės komunale kanė potencial tė mjaftueshėm dhe profesional tė resurseve humane dhe janė nė gjendje tė lartė gatishmėrie pėr pėrmbushjen e detyrave qė kėrkohen prej tyre nė ēdo moment.

Megjithėkėte, Bordi i Drejtorėve ka vlerėsuar se ėshtė i nevojshėm njė mobilizim i udhėhqėsve tė  drejtorive tė administratės komunale pėr t’u dalur nė ndihmė qytatėrėve dhe pėr tė mbrojtur pasurinė dhe pronėn e komunės, nė ēfarėdo situatash qė paraqiten.

Nė veēanti ėshtė konstatuar se ėshtė i domosdoshėm angazhimi dhe mobilizimi maksimal i drejtuesve tė Drejtorisė pėr Arsim, Drejtorisė pėr Kulturė, Rini e Sport, Drejtorisė pėr Shėndetėsi e Mirėqenje Sociale dhe Drejtorisė pėr Mbrojtje Civile dhe Gatishmėri Emergjente, nė mėnyrė qė tė kenė kontakte tė pėrhershme me udhėheqėjet e institucioneve qė i mbikėqyrin, me qėllim  qė nga ata dhe punonjėsit e tyre tė kėrkojnė syēeltėsi maksimale pėr ta mbajtur situatėn stabile. (ZMP)

Postuar me datë:10-03-2005
Lajmet e fundit
Kryetari Spahija shpreh keqardhje pėr ngritjen e aktakuzės kundėr Haradinajt
Bordi i Drejtorėve kėrkon mobilizim tė drejtorive pėr realizimin e pėrgjegjėsive
Nė mungesė tė ngrohjes, ndėrpritet mėsimi nė tri shkolla fillore
Urimi i kryetarit Spahija me rastin e 8 Marsit – Ditės Ndėrkombėtare tė Gruas
Urimi i kryetarit Spahija me rastin e 7 Marsit – Ditės sė Mėsuesit
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS