Shpalljet e fundit
Ombudspersoni Nowicki tė hėnėn viziton Mitrovicėn
Shėnohet pėrvjetori i vdekjes sė Musa Hotit
Tė enjtėn DKRS, shpall sportistin e vitit 2004
QNKV mbanė seminarin – Kampanja anti korrupsion
Pėrfaqėsuesi i Ombudspersonit tė mėrkurėn viziton Mitrovicėn
 
Nė mungesė tė ngrohjes, ndėrpritet mėsimi nė tri shkolla fillore

                                       

Shkolla_fillore_Migjeni_1.jpgSi pasojė e prishjeve nė stacionin shpėrndarės tė rrymės nė Vallaq tė Zveēanit, ėshtė ērregulluar funksionimi normal i disa veprimtarive nė komunė. Kėshtu, i tėrė qyteti gjatė natės dhe deri nė orėt e pasditės nuk ka pas furnizim me ujė tė pijshėm, sepse edhe nė fabrikėn pėr prodhimin e ujit ka patur mungesė tė rrymės elektrike.

Nė disa shkolla tė qytetit, si pasojė e mungesės sė rrymės elektrike dhe e derivateve tė naftės ėshtė ērregulluar procesi i mėsimit nė tri ditėt e fundit. Mėsimi nė shkollat fillore “Eqrem Qabej”, “Nonda Bulka” dhe “Aziz Sylejmani” qė zhvillohet nė tė njejtėn ndėrtesė, tė martėn dhe tė mėrkurėn ėshtė mbajtur me orar tė reduktuar, ndėrkaq qė gjatė ditės sė enjtė nuk ėshtė mbajtur fare mėsimi, pėr shkak se nuk ka patur ngrohje, si pasojė e mungesės sė derivateve tė naftės.

Mėsimi ėshtė ērregulluar edhe nė shkollėn fillore nė fshatin Selac tė Shalės sė Bajgorės, por jo si pasojė e mungesės sė rrymės dhe derivateve tė naftės. Mėsimi nė kėtė shkollė ėshtė ērregulluar pėr shkak tė bllokimit tė rrugės nga ortiqet e borės, pėr ē’arsye arsimtarėt qė mbajnė mėsim atje nuk kanė mundur tė udhėtojnė.

Mungesa e energjisė elektrike dhe derivateve tė naftės ka shkaktuar probleme gjatė ditės sė enjtė edhe nė funksionimin e veprimtarive tė administratės komunale.

Ērregullimi nė funksionimin e veprimtarive tė lartėpėrmendura, si pasojė e derivateve tė naftės ėshtė bėrė pėr shkak se kompania “Tricom”, e cila ka fituar tenderin pėr furnizim tė tė gjitha institucioneve tė vendit qė e ka shpallur Zyra e Prokurimit Qėndror, nuk i ka pėrmbushur obligimet e veta me kohė dhe nė mėnyrė tė rregulltė, edhepse ėshtė njoftuar nga organet pėrkatėse tė institucioneve lokale pėr mungesė tė derivateve tė naftės.

Prishjet nė stabilimentet e stacionit shpėrndarės nė Vallaq, qė janė shkaktuar gati para dy ditėsh, kanė shkaktuar probleme edhe te kosumatorėt, sepse disa nga lagjet e qytetit dhe tė rrethinės furnizohen me orar tė reduktuar, dy orė me rrymė dhe katėr orė pa rrymė, kurse disa tė tjera kanė orar edhe mė tė ērregulluar tė furnizimit me energji elektrike. (ZMP)

 

 

Postuar me datë:10-03-2005
Lajmet e fundit
Kryetari Spahija shpreh keqardhje pėr ngritjen e aktakuzės kundėr Haradinajt
Bordi i Drejtorėve kėrkon mobilizim tė drejtorive pėr realizimin e pėrgjegjėsive
Nė mungesė tė ngrohjes, ndėrpritet mėsimi nė tri shkolla fillore
Urimi i kryetarit Spahija me rastin e 8 Marsit – Ditės Ndėrkombėtare tė Gruas
Urimi i kryetarit Spahija me rastin e 7 Marsit – Ditės sė Mėsuesit
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS