Shpalljet e fundit
Tė hėnėn, mė 8 gusht, DKRS do tė mbajė konfernėce pėr shtyp
Tė martėn, mė 9 gusht, Drejtoria pėr Inspekcion do tė mbajė njė konferencė pėr shtyp
Tė premtėn, mė 5 gusht mbahet mbledhja e 33-tė e rregullt e Kuvendit tė Komunės
Tė hėnėn, pėrfaqėsuesit e Ministrisė pėr Kthim dhe Komunitete do tė qėndrojnė nė Mitrovicė
Sot do tė mbahet mbledhja e 32-tė e rregullt e Kuvendit tė Komunės
 
Batalioni danez pėrqėndrohet nė trekėndėshin Vinarc – Mitrovicė – Zveēan

Pres qendra e BSHVL-sė nė Mitrovicė  ka njoftuar tė enjtėn se nė kuadėr tė ndryshimeve tė mėnyrave tė reja vepruese tė sigurisė, tė bėra nga Brigada Shumėkombėshe Veri - Lindje, ushtarėt danez tė KFOR-it, qė janė tė  vendosur  nė pjesėn perėndimore tė Mitrovicės, gjatė ditėve tė ardhshme do tė pėrqėndrohen nė trekėndėshin Vinarc – Mitrovicė – Zveēan.

Njoftohet se kėta ushtarė do tė kryejnė nė tė njejtėn kohė edhe patrullime nė kėtė zonė tė re, e qė do tė thotė se do tė jenė mė tė pranishėm dhe mė tė dukshėm.

Koloneli Petersen, komandant i Batalonit Danez, lidhur me kėtė thotė se ushtarėt e tij do tė vazhdojnė tė kryejnė detyrėn e vet tė sigurisė nė rrethinė dhe nė vet qytetin e Mitrovicės.

“Ne do tė jemi edhe mė afėr banorėve, mė tė pranishėm nėpėr rrugėt e Mitrovicės dhe tė gatshėm pėr tė intervenuar nė rast nevoje. Do tė veprojmė me qėllim tė krijimit tė mardhėnieve tė mira nė mesin e banorėve qė gjenden nė zonėn tonė tė re tė pėrgjegjėsisė”, thotė koloneli Petersen.

Pėr Brigadėn Shumėkombėshe Veri-Lindje, ky dispozitiv i ri tregon vullnetin e vazhdueshėm, ripėrtėritjen e formės pėr sigurimin e njė mjedisi tė sigurtė dhe harmonik pėr qytetarėt e Kosovės, thuhet nė komunikatėn e pres qendrės sė BSHVL-sė. (ZMP)

Postuar me datë:31-03-2005
Lajmet e fundit
Kryeshefi Pllana pėrgėzon nxėnėsit dhe arsimtarėt me rastin e fillimit tė vitit shkollor
Nė komunėn e Mitrovicės janė bėrė pėrgatitje serioze pėr fillim tė mbarė tė vitit shkollor
Kryetari Spahija pėrgėzon minatorėt pėr rifillimin e prodhimit nė “Trepēė”
Nė komunėn e Mitrovicės sė shpejti fillon aksioni pėr vrasjen e qenėve endacak
Nė minierėn “Trepēa” nė Stan Tėrg rifilloj prodhimi
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS