Shpalljet e fundit
Tė enjtėn, mė 24 mars, shėnohet 3 vjetori i revistės “Fjalė e valė”
Mbahet debati kushtuar problemeve ekonomike dhe papunėsisė nė rajonin e Mitrovicės
Komandanti i KFOR-it Cermabon tė premten viziton Kuvendin e Komunės
Ombudspersoni Nowicki tė hėnėn viziton Mitrovicėn
Shėnohet pėrvjetori i vdekjes sė Musa Hotit
 
Shtohet numri i rasteve tė krimeve

Gjatė shtatė ditėve tė kaluara, pėrkatėsisht nga 23 deri mė 30 mars tė kėtij viti, policia nė rajonin e Mitrovicės ka shėnuar 80 raste tė ndryshme tė krimit, ka njoftuar Zyra pėr Informim e policisė nė Mitrovicė.

Zėdhėnėsi i SHPK-sė pėr rajonin e Mitrovicės, Sami Mehmeti, ka bėrė tė ditur se statistika javore e krimeve tregon se pėrpos krimeve tė rėnda, siē janė tentim vjedhjet, trafikimi i drogės dhe armėmbajtja pa leje, krimet kundėr pronės tregojnė nivel tė njetjtė tė krimit, krahasuar me raportin e njė jave mė parė.

Nga gjithsejtė 80 rastet e krimit, tė evidnetuara gjatė javės sė kaluar, 15 raste kanė qenė vjedhje, gjashtė vjedshje tė rėnda, pesė raste tė kėrcnimit tė personave, katėr raste tė sulmit, katėr raste tė armėmbajtjes pa leje, katėr raste tė dėmtimit tė pronės, tri raste tė pengimit tė zbatimit tė drejtėsisė, tri raste tė prishjes sė rendit dhe tė qetėsisė publike, tri zjarrvėnje, tri raste tė falsifikimit tė parave etj.

“Detyrės sė rėndė tė parandalimit tė krimit nuk mund t’i dilet nė krye vetėm nga policia. Ėshtė pėrgjegjėsi e secilės bashkėsi qė tė kujdeset qė rinia jonė tė mos ketė motive pėr kryerjen e krimeve. Ndihma e shoqėrisė ėshtė shumė e rėndėsishme nė parandalimin e krimit”, ka thėnė zėdhėnsi i SHPK_sė pėr rajonin e Mitrovicės, Sami Mehmeti. (ZMP)

Postuar me datë:31-03-2005
Lajmet e fundit
Spahija - Schmidit: Tė gjithė tė pėrfshihen nė procesin e kthimit
Banorėt e Suhadollit kėrkojnė shtrirjen e pushtetit tė komunės nė pjesėn veriore
Ekstremistėt serbė shkaktojnė incident nė Suhadoll
Batalioni danez pėrqėndrohet nė trekėndėshin Vinarc – Mitrovicė – Zveēan
Shtohet numri i rasteve tė krimeve
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS