Shpalljet e fundit
DKRS tė premtėn, mė 25 nėntor 2005, organizon manifestim me rastin e “28 Nėntorit....
Komandanti i KFOR-it Guiseppe Valoto, tė martėn mė 22 nėntor, viziton KK
Tė hėnėn, mė 14 nėntor, do tė mbahet mbledhja e 37-tė e rregulltė e Kuvendit tė Komunės
Mbahet Manifestimi Poetik Ndėrkombėtarė “Kepi i shpresės sė mirė – Fahredin Gunga”
Njėzet e pesė kryetarė tė komunave tė Shqipėrisė do tė qėndrojnė nė Mitrovicė
 
Kryetari Spahija pėrgėzon minatorėt pėr rifillimin e prodhimit nė “Trepēė”

Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija, nė emėr tė qytetarėve tė komunės dhe nė emrin e tij personal, ka pėrgėzuar minatorėt dhe menaxherin e Minierės me Flotacion “Trepēa” nė Stan Tėrg, me rastin e rifillimit tė prodhimit.

 

Kryetari Spahija vlerėson se rifillimi i prodhimit nė “Trepēė”, ka rėndėsi historike, sepse ėshtė bėrė nė kushte dhe rrethana krejtėsisht tė tjera, nė tė cilat pėr fatin e mėtutjeshėm tė kėtij vigani tė ekonomisė sė vendit nė tė ardhmen dhe pėr tė mirat qė do tė sjell prodhimi i rifilluar i xehes, do tė vendosin sėbashku minatorėt, udhėheqja e tyre dhe institucionet e Kosovės, pa pas dro se mundi dhe djersa e tyre do tė keqpėrdoren nga tė tjerėt, siē ishte nė tė kaluarėn.

 

Pėrveq efekteve financiare qė do tė ketė, nga tė cilat do tė kenė dobi para sė gjithash minatorėt e familjet e tyre, por edhe Mitrovica dhe Kosova, kryetari Spahija konsideron se  fillimi i prodhimit nė minierėn “Trepēa”, do tė ndikojė pozitivisht edhe nė zhvillimet tjera, veēanėrisht nė proceset integruese nė komunė dhe vend.

 

Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija, me kėtė rast u shpreh mirėnjohje minatorėve dhe eskpertėve tė minierės qė u angazhuan  pėr aftėsimin e saj pėr prodhim tė sirėshėm, duke treguar kėshtu profesionalizmin, pėrkushtimin dhe vendosmėrinė e tyre, si dhe falenderon tė gjithė tė tjerėt, e nė veēanti Qeverinė e Kosvės, qė kontribuan pėr fillimin e prodhimit nė minierėn e Stan Tėrgut.

 

Duke ju dėshiruar punė tė mbarė dhe fat, kryetari Spahija inkurajon minatorėt dhe ekspeėrtėt e minierės, qė tė mos kursejnė mundin dhe djresėn pėr tė avancuar procesin e prodhimit nė minierė, ngase me kėtė do t’I kontribojnė zhvillimit ekonomik tė komunės dhe vendit, por gjithsesi edhe integrimit mė tė shpejtė tė qytetit tė Mitrovicės dhe pavarėsimit tė Kosovės.

 

Nė fund tė urimit, kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija, shpreh gadishmėrinė e tij, tė Kuvendit tė Komunės dhe tė institucioneve tjera tė pushtetit lokal, qė tė ndihmojnė nė ēdo kohė, nė kuadėr tė mundėsive dhe kompetencave qė kanė, zhvillimin e minierės dhe zgjidhjen e problemeve eventuale qė paraqiten nė kėtė proces. (ZMP)
Postuar me datë:23-08-2005
Lajmet e fundit
U shėnua dita e shkollės fillore “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”
Nė organizim tė DKRS u mbajt manifestimi pėr nder tė festave tė nėntorit
U mbajt turneu nė futboll tė vogėl
Udhėheqja komunale priti nga grup ashkalinjėsh qė dėshirojnė tė kthehen nė pronat e tyre
Komandanti i KFOR-it Guiseppe Valoto vizitoi nė Kuvendin e Komunės
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS