Shpalljet e fundit
DKRS tė premtėn, mė 25 nėntor 2005, organizon manifestim me rastin e “28 Nėntorit....
Komandanti i KFOR-it Guiseppe Valoto, tė martėn mė 22 nėntor, viziton KK
Tė hėnėn, mė 14 nėntor, do tė mbahet mbledhja e 37-tė e rregulltė e Kuvendit tė Komunės
Mbahet Manifestimi Poetik Ndėrkombėtarė “Kepi i shpresės sė mirė – Fahredin Gunga”
Njėzet e pesė kryetarė tė komunave tė Shqipėrisė do tė qėndrojnė nė Mitrovicė
 
Nė komunėn e Mitrovicės janė bėrė pėrgatitje serioze pėr fillim tė mbarė tė vitit shkollor

Komiteti pėr Arsim i Kuvendit tė Komunės, kryesuar nga Mursel Ibrahimi, kryetar, ka shqyrtuar pėrgaditjet pėr fillimin e vitit tė ri shkollor 2005/2006, nė komunėn e Mitrovicės.

Anėtarėt e Komitetit fillimisht ua kanė uruar nxėnėsve dhe mėsimdhėnėsve fillimin e vitit tė ri shkollor, duke u dėshiruar punė tė mbarė dhe suksese nė mėsime.

Nė vazhdim, Komiteti pėr Arsim ka konstatuar se janė bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr krijimin e kushteve pėr fillim tė mbarė tė vitit tė ri shkollor dhe pėr punė normale tė nxėnėsve dhe mėsidhėnėsve nė komunėn e Mitrovicės.

Megjithėkėte, anėtarėt e komitetit kanė konstatuar se si pasojė e mosintegrimit tė qytetit, njė numėr i madh i objekteve shkollore qė gjenden nė pjesėn veriore tė qytetit, do tė mbesin edhe gjatė kėtij viti shkollor tė pashfrytėzuara nga nxėnėsit shqiptarė, gjė qė do t’i detyrojė kėta  qė mėsimet t’i ndjekin nė kushte mjaftė tė vėshtira hapėsinore nė objektet shkollore tė pjesės jugore tė qytetit.

Kėshtu, edhe gjatė kėtij viti, nė tri objekte shkollore tė qytetit, mėsimi do tė mbahet nė tri ndėrrime, pėr ē’arėsye orėt do tė zgjasin vetėm nga 35 minuta, situatė kjo qė do tė paraqes vėshtirėsi tė mėdha pėr realizimin e planprogrameve tė lėndėve mėsimore.

Komiteti pėr Arsim nė kėtė mbledhje mori vendimin qė nxėnėsit e shkollės fillore “Meto Bajraktari”, tė kthehen sėrish nė objektin e tyre shkollor qė gjendet nė lagjen “Bair”, ndėrkohė qė nxėnėsit e shkollės sė mesme teknike “Arkitekt Sinani”, qė mėsimin deri tash e mbanin nė objektin e shkollės sė lartėpėrmendur, gjatė kėtij viti shkollr t’i ndjekin mėsimet nė lokalet e shkollės fillore “Andon Zako Ēajupi”.

Sidoqoftė, anėtarėt e Komitetit pėr Arsim tė Kuvendit tė Komunės, vlerėsuan se janė bėrė pėrgaditje serioze qė edhe nė kėto kushte tė rėnda, viti i ri shkollor nė komunėn e Mitrovicės tė mund tė fillojė punėn mbarė dhe mėsimi tė vazhdohet normalisht, si dhe premtuan se qysh tash do tė fillojnė aktivitetet pėr pėrmisimin e kėsaj gjendjeje tė rėndė nė arsimin e komunės, nė mėnyrė qė viti i ardhshėm shkollor tė vazhdojė nė kushte krejtėsisht normale. (ZMP)

 

Postuar me datë:31-08-2005
Lajmet e fundit
U shėnua dita e shkollės fillore “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”
Nė organizim tė DKRS u mbajt manifestimi pėr nder tė festave tė nėntorit
U mbajt turneu nė futboll tė vogėl
Udhėheqja komunale priti nga grup ashkalinjėsh qė dėshirojnė tė kthehen nė pronat e tyre
Komandanti i KFOR-it Guiseppe Valoto vizitoi nė Kuvendin e Komunės
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS