Shpalljet e fundit
 
Edhe pas pėrkeqėsimit tė motit, rrugėt e Mitrovicės janė tė kalueshme

Ndonėse ėshtė pėrkeqėsuar moti dhe bora i ka mbuluar rrugėt, ato nė komunėn e Mitrovicės, pothuaj tė gjitha janė tė kalueshme.

Disa banorė tė rajonit tė Shalės sė Bajgorės, ku zakonisht temperaturat janė mė tė ulta dhe ku fėrfėllėza e borės i mbyllė rrugėt, kanė njoftuar nė Zyrėn pėr Marėdhėnie me Publikun tė Kuvendit tė Komunės, se rruga e asfaltuar e cila pėrshkon pėrmes tėrė rajonin deri nė Kaqnadoll, ėshtė e kalueshme, falė masave qė ka ndėrmarrė organizata qė ėshtė pėrgjegjėse pėr mirėmbajtjen e saj “Kastrioti” nga Runiku.

Sipas tyre, automjetet me paisje dimėrore mund tė qarkullojnė pa probleme nėpėr kėtė rrugė, ndėrkohė qė ato anėsore, janė mė tė vėshtira pėr kalim.

Sidoqoftė, qindra familje nga qyteti, me automjetet  e tyre e kanė kaluar ditėn nė ambientet e bukur piktoreske tė kėtij rajoni dhe nė objektet hoteliere qė gjinden nė te.

Ndėrkaq, drejtori i Drejtorisė pėr Mbrojtje Civile dhe Gadishmėri Emergjente, Xhevat Veseli, ka njoftuar se gjatė fundjavės, komuna ka ndėrmarrė masa, duke e angazhuar Ndėrmarrjen “Magjistralja”, pėr hapjen e  rrugės pėr nė fshatin Kovaqicė tė rajonit tė Shalės sė Bajgorės, ku pėr disa ditė, pėr shkak tė ortiqeve tė borės, kanė mbetur tė izoluara 32 familje tė kėtij fshati.

Disa banorė tė rajonit tė Shalės sė Bajgorės, thanė tė dielėn se rruga e hapur pėr nė Kovaqicė, nuk ėshtė mbyllur  deri nė orėt e pasdites tė sė dielės. (ZMP)

                           

Postuar me datë:05-02-2006
Lajmet e fundit
Taksisti tetnon tė dhunojė udhėtaren e tij
Keqbėrėsit vjedhin kompjuterėt nė shkollėn fillore “Skenderbeu”
Gjenerali Margueron thotė se situata nė Mitrovicė ėshtė e qetė
Nė “Lumbardh” u zbulua pllaka pėrkujtimore e dėshmorit tė kombit Avni Haradinaj
Pėrfundoi seminari treditor pėr mėsimdhėnės
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS