Shpalljet e fundit
 
Pėrfundoi seminari treditor pėr mėsimdhėnės

,_8.jpgOrganizuar nga Qendra pėr pėrparimin e edukimit dhe arsimit nė Ferizaj dhe OJQ “Together” nga Lubjana, nė ambientet e hotelit “Palace” nė Mitrovivė, pas tri ditė punimesh, tė dielėn ka pėrfunduar seminari psiko-social, pėr mėsimdhėnėsit e shkollave tė komunės sė Mitrovicės dhe tė Skenderajt.

Nė seminar kanė marrė pjesė 50 mėsimdhėnės dhe 10 trajnues nga kėto komuna. Seminari ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, kurse ėshtė pėrkrahur materialisht nga Qeveria e Irlandės dhe ėshtė monitoruar nga dr Anica Mikus-Kos, psikiatre  pėr fėmijė nga Lubjana.

Nė ditėn e fundit tė punimeve, nė seminar kanė marrė pjesė Ramush Lekaj, udhėheqės i sektorit pėr planprograme nė MASHT, kryetari i Kuvendit tė Komunės sė MItrovicės, Mursel Ibrahimi, kryeshefi i Ekzekutivit tė komunės sė Mitrovicės, Sadri Ferati dhe drejtori i Drejtorisė sė Arsimit nė kėtė komunė, Murteza Berisha.

Udhėheqėsi i sektorit pėr planprograme nė MASHT, Ramush Lekaj, tha se nė seminar janė trajtuar tema tė ndryshme psiko-sociale dhe pedagogjike, tė cilat janė ligjėruar nga ekspertėt shkollor dhe tė tjerė siē janė pedagogėt, psikologėt, psikiatrit etj.

“Seminaret e kėtilla mbahen nė katėr module, qė zgjasin nga tri ditė. Nė kėtė modul, qė ėshtė i dyti me radhė,  janė trajtuar tema pėr klimėn psiko-sociale nė klasė dhe shkollė, raportet mėsues-nxėnės, frika dhe fobia shkollore, dhuna nė shkollė, dhuna midis moshatarėve, edukimi prosocial etj. Port, ishte mjaftė i rėndėsishėm edhe kėmbimi i pėrvojave tė mėsimdhėnėsve lidhur me ēėshtjet e trajtuara”, tha Lekaj.

Sipas Lekajt, meqė seminaret e kėtilla janė shumė tė rėndėsishėm, deri tash nė Kosovė janė mbajtur shumė sish dhe nė to janė pėrfshi 25.000 mėsismdhėnės. “Seminaret e kėtilla ndikojnė mjaftė nė zhvillimin e reformave shkollore nė Kosovė.

Nė pėrfundim tė seminareve, mėsimdhėnėsve u jipen edhe materiale ndihmėse tė shkruara, libra, broshura etj, qė kanė tė bėjnė me tema tė ndryshme tė trajtuara”, ėsshtė shprehur ndėr tė tjera Ramush Lekaj.

Ndėrkaq, monitoruesja e seminarit nga Lubjana, Anica Mikus Kos, tha se seminaret e kėtilla kanė rėndėsi tė madhe pėr mėsimdhėnsit nė Kosovė, sepse popullata nė Kosovė ka qenė e traumatizuar nga lufta, kurse para lufte ka jetuar nė frikė dhe varfėri, gjė qė ėshtė dėmtuar shėndeti mental.

“Qėllimi i mbajtjes sė seminareve tė kėtilla ėshtė qė tu ndihmohet mėsimdhėnėsve, qė atyre t’u jipen njohuri tė reja dhe energji, pėr tė mundur ata tė qėndrojnė nė realizimin e misionit dhe rolit tė tyre me nxėnės, sepse, sikur dihet, edhe mėsimdhėnsit kanė pėrjetuar tėrė atė qė e kanė pėrjetuar nxėnėsit dhe jetojnė nė varfėri tė madhe”, ėshtė shprehur fillimisht psikiatria nga Lubjana, Anica Mikus Kos.

Ajo nė vazhdim ka thėnė se krenohet me mėsimdhėnėsit e Kosovės, qė ka takuar mbi 2.000 sish, pėr faktin se si ata po arrijnė tė ndihmojnė nxėnėsit e tyre, kur dihet se ēka kanė pėrjetuar dhe nė ēfarė kushtesh jetojnė. “Unė kam respekt pėr kėta mėsimdhėnės dhe mendoj se programet e kėtilla janė shumė tė rėndėsishme pėr njė vend sikur ėshtė Kosova, qė ka shumė fėmijė. Ne kėto programe i drejtojmė zakonisht nė zonat qė kanė pėsuar mė sė shumti dhe qė janė mė tė varfra, sikur ėshtė Skenderaj, Mitrovica etj”, ka pėrfunduar Anica Mikus Kos.

Ndėrkaq, kryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi, pėrshėndetur organizimin e seminarev tė kėtilla dhe tė ngjashėm, si dhe ka falėndruar mėsimdhėnėsit pėr pėrkushtimin e tyre, qė tė fitojnė njohur tė reja dhe t’i avansojnė metodat e  mėsimdhėnjes, pėr tė ndihmuar nxėnėsit, qė janė pasuria jonė mė e madhe kombėtare. (ZMP)

 

Postuar me datë:12-02-2006
Lajmet e fundit
Rrahja nė parkun e qytetit pėrfundoi me katėr persona tė arrestuar
Mbahet takimi i parė i Kėshillit tė Konsumatorėve pėr Ujė dhe Mbeturina
Viktima sulmohet nga vėllau i burrit tė saj
Tė premtėn, mbahet mbledhja e 41- tė e rregulltė e Kuvendit tė Komunės
Nė Stan Tėrg filloi manifestimi tradicional “Java e minatorėve”
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS