Shpalljet e fundit
 
Nė “Lumbardh” u zbulua pllaka pėrkujtimore e dėshmorit tė kombit Avni Haradinaj

,_10.jpgNė gjashtėvjetorin e rėnjes, gjatė pėrleshjeve me bandat serbe, nė mbrojtje tė bashkėkombasve tė tij, qė ishin sulmuar mizorisht nga ekstremistėt serbė, nė lagjen “Lumbardhi” nė veriun e Mitrovicės, tė hėnėn ėshtė zbuluar pllaka pėrkujtimore e dėshmorit tė kombit Avni Haradinaj.

Pas pėrfundimit tė luftės, para syve tė ndėrkombėtarėve, nga pjesa veriore e qytetit, dėboheshin nga shtėpitė e tyre familjet shqiptare dhe joserbe, duke u vra asokohe dhjetra qytetarė dhe duke u maltretuat qindra sish. Kėtyre skenave nuk mund t’i rrinin duarkryq luftėtarėt e lirisė, siē ishte edhe Avni Haradinaj.

Ai ishte njėri nga prijėsit e protestave qė organizonin banorėt e kėsaj ane kundėr maltretimeve qė u bėnin esktremistėt serbė,  dhe ai u vra nga njė dorė kriminale, e cila sot e asaj dite mbeti e panjohur” tha Riza Haziri, kryetar i SHVL-sė tė UĒK-sė. Ai shtoj se Haradinaj iu bashkua karvanit tė dėshmorėve tė kombit pėr tu bėrė i pavdekshėm, gjaku i tij u bė simbol pėr liri dhe bashkimin e trojeve kosovare.

“Kjo pllakė pėrkujtimore nė vendin e rėnjes sė tij, ėshtė bėrė me qėllim qė ta pėrkujtojmė ēdoherė kėtė dėshmor”, theksoi Haziraj. 

Pas recitimit tė poezive kushtuar jetės dhe veprės sė Haradinajt, pjesėmarrėsit e kėtij tubimi pėrkujtimor, kanė vėnė kurora lulesh mbi varrin e tij tek varrezat e dėshmorėve nė Shipol. Iniciativa pėr ndėrtimin e pllakės pėrkujtimore tė kėtij dėshmori tė kombit ishte e banorėve tė “Lumėbardhit”, e cila ka gjetur mbėshtjetje morale dhe materiale tek kushėrinjėt, shokėt dhe dashamirėt e Haradinajt.  

Avni Haradinaj ishte pjesėtar i brigadės 142 “Mehė Uka” tė Zonės Operative tė Shalės, ku njihej si njėri nga luftėtarėt mė tė guximshėm. Ai i shpėtoi luftės, por e qėlluan snajperistėt pas luftės.   

Ai ra nė altarin e lirisė me 13 shkurt tė vitit 2000 nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, konkretisht nė lagjen “Lumėbardhi”, nė pėrpjekje pėr tė shpėtuar nga kthetrat e barbarisė serbe, qytetarėt shqiptarė qė po iknin nga plumbat e serbėve, duke “luftuar” me valėt e lumit Ibėr. (ZMP)

Postuar me datë:13-02-2006
Lajmet e fundit
Rrahja nė parkun e qytetit pėrfundoi me katėr persona tė arrestuar
Mbahet takimi i parė i Kėshillit tė Konsumatorėve pėr Ujė dhe Mbeturina
Viktima sulmohet nga vėllau i burrit tė saj
Tė premtėn, mbahet mbledhja e 41- tė e rregulltė e Kuvendit tė Komunės
Nė Stan Tėrg filloi manifestimi tradicional “Java e minatorėve”
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS