Shpalljet e fundit
Njoftim pėr pėrfituesit e kioskave
Konkurs pėr ndarjen e 18 bursave pėr studentė
Fletėparaqitje pėr konkurim pėr bursė komunale pėr vitin akademik 2005/06
 
Interesim i vogėl pėr drejtorė tė shkollave

Posti i drejtorit tė shkollės, si duket nuk ėshtė mė aq atraktiv nė komunėn e Mitrovicės. Kėtė e tregon edhe fakti se interesimi pėr tu bėrė drejtor i ndonjė shkolle fillore apo tė mesme nė komunėn e Mitrovicės ishte fare i vogėl me rastin e shpalljes sė konkursit tė fundit nga MASHT-i. 

Drejtori i Drejtorisė pėr Arsim nė komunėn e Mitrovicės, Murteza Berisha, ka bėrė tė ditur, se nė konkursin e  hapllur pėr drejtorė pėr 14 shkolla fillore dhe tė mesme nė komunė, vetėm nė dy sosh janė paraqitur kandidatė tė mjaftueshėm, qė i plotėsojnė kriterėt pėr tu thirrur nė intervistim nga MASHT-i.

“Nga 14 shkolla, sa ishte shpallur konkursi pėr drejtorė, nė 12 sosh MASHT-i do tė shpall sėrish konkursin pėr drejtorė tė shkollave, pėr arsye se nė konkursin e parė janė paraqitur vetėm nga njė apo dy kandidatė, por qė sipas rregullave nė fuqi, nuk ėshtė e mjaftueshme, sepse pėr tė bėrė njė intervistim pėr drejtor shkolle, nė konkurs duhet tė paraqiten sėpaku tre kandidatė” ėshtė shprehur Berisha.

Nė konkursin e parė vetėm nė shkollat fillore “Avdullah Shabani” dhe “Bislim Halimi” nė Selac, janė paraqitur nga tre kandidatė pėr drejtor shkolle, tė cilėt edhe janė thirrur nė intervistim nga MASHT-i dhe pritet qė kėto ditė tė shpallen kandidatėt qė janė treguar mė tė mirė pėr tė udhėhequr kėto shkolla.

Berisha ka njoftuar poashtu, se nga MASHT-i ka kėrkuar qė nė tė ardhmen mos tė jetė ky kriter  i obligueshėm pėr zgjedhjen e drejtorėve, sepse kjo po merr kohė tė gjtaė, madje edhe nga njė vit tė tėrė, derisa po emrohen drejtorėt e shkollave, pėr ē’arėsye dhe po ka pasoja nė punėn edukativo-arsimore tė kėtyre institucioneve tė arsimit.

Sipas tij, konkursi i ri duhet tė shpallet kėto ditė nga MASHTI-i, qė me njė vendim ua ka  vazhduar kontrata drejtorėve tė deritshėm deri nė pėrfundimin e procedurave tė pėrsitura dhe emėrimin e drejtorėve tė ri. (ZMP)

Postuar me datë:17-04-2006
Lajmet e fundit
Gratė e veriut tė Mitrovicės biseduan me udhėheqjen komunale
Nga njė grup serbėsh sulmohet Arsim Sylejmani nga fshati Suhodoll
Kryetari Ibrahimi kėrkon nga romėt tė mos hezitojnė por tė kthehen nė pronat e tyre
Kush hyn nė kampet e KFOR-it pa paralajmėrim rrezikon jetėn
Konkluzionet nga mbledhja e jashtėzakonshme e Kuvendit tė Komunės
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS