Shpalljet e fundit
Njoftim pėr pėrfituesit e kioskave
Konkurs pėr ndarjen e 18 bursave pėr studentė
Fletėparaqitje pėr konkurim pėr bursė komunale pėr vitin akademik 2005/06
 
Kryetari Ibrahimi kėrkon nga romėt tė mos hezitojnė por tė kthehen nė pronat e tyre

Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi ka patur njė takim me njė delegacion tė romėve qė jetojnė nė veriun e Kosovės, kryesuar Skender Gushani, me tė cilėt ka biseduar pėr mundėsitė e kthimit tė romėve tė zhvendosur, nė lagjen e tyre nė jug tė qytetit.

Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi u ka thėnė pėrfaqėsuesve tė romėve se qėllimi i Kuvendit tė Komunės ėshtė qė tė kthehen tė gjithė tė zhvendosurit nė pronat e tyre, pėrfshirė kėtu edhe romėt qė jetojnė nė veriun e Kosovės dhe gjetiu dhe qė atyre t’ju krijohen kushte sa mė tė mira pėr jetė.

Kryetari Ibrahimi, i ka bėrė me dije pėrfaqėsuesit e romėve se pėrparėsi pėr t’u kthyer nė lagjen e romėve, do tė kenė  familjet qė aktualisht jetojnė nė kampet nė veriun e Kosovės dhe mė pas ato qė jetojnė jashtė Kosovės. Ai ka kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e romėve qė tė mos hezitojnė, por tė gjithė tė kthehen nė pronat e tyre, duke i siguruar ata njėkohėsisht se do t’u krijohen kushte mė tė mira pėr jetė dhe se do tė jenė tė barabartė me tė gjithė qytetarėt e Mitrovicės. 

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesit e romėve qė jetojnė nė veriun e Kosovės, i kanė thėnė kryetarit Ibrahimi se e njohin vetėm Kuvendin e  Komunės si institucion legjitim pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve tė tyre, duke pėrfshirė kėtu edhe kthimin.

Ata kryearit Ibrahimi ia kanė paraqitur disa kėrkesa qė kanė tė bėjnė me kthimin e tyre na lagje, siē janė ndėrtimi i shtėpive individuale, nė vend tė shtatė ndėrtesave disakatėshe qė janė paraparė tė ndėrtohen nė lagje, tė aranzhohet njė takim me pėrfaqėsuesit e romėve qė jetojnė nė vende tė ndryshme tė Evropės, pėr tė diskutuar pėr mundėsitė e kthimit tė tyre, etj.

Bashkėbiseduesit u dakorduan qė njėherė tė fillohet me ndėrtimin e dy ndėrtesave nė lagje, qė pritet tė bėhet javėn e ardhshme, nė mėnyrė qė tė krijohen kushtet pėr kthimin e familjeve tė para dhe mė pas tė shqyrtohen mundėsitė pėr realizimin e kėrkesave tė parashtruara gjatė bisedės. (ZMP)

 

Postuar me datë:21-04-2006
Lajmet e fundit
Njė alarm i rrejshėm pėr mjet shpėrthyes, mbanė tė bllokuar njė orė ndėrtesėn e KK
Udhėheqja komunale e Hassleholm tė Suedisė po qėndron nė Mitrovicė
U mbajt ushtrimi i improvizuar me Shoqatėn Vullnetare tė Zjarrfikėsve nė Mitrovicė
U mbajt konferenca “Kultura dhe Bashkėjetesa”
Nė Kodėr tė Mitrovicės u pėrkujtua komandant Shemi
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS