Shpalljet e fundit
Njoftim pėr pėrfituesit e kioskave
Konkurs pėr ndarjen e 18 bursave pėr studentė
Fletėparaqitje pėr konkurim pėr bursė komunale pėr vitin akademik 2005/06
 
Nė Kodėr tė Mitrovicės u pėrkujtua komandant Shemi

Njėra ndėr figurat mė tė ndritshme tė UĒK-sė, luftėtari i patrembur i Birgadės “141 Mehė Uka”, tė Zonės Operative tė Shalės sė Bajgorės nė komunėn e Mitrovicės, komandanti i Njėsitit Special, Shemsi Ahmeti, komandant Shemi, ėshtė pėrkujuar nė mėnyrė dinitoze nė shtatėvjetorin e rėnjės, nė fshatin e tij tė lindjes Kodėr (Zasellė), nė prani tė bashkėluftėtarėve tė tij dhe qindra qytetarėve tė komunės, rajonit e tė vendit, nė mesin e tė cilėve ishin edhe kryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi me bashkėpunėtorė, zėvendėsministri nė Qeverinė e Kosovės, Nazmi Fejza, komandanti i Zonės sė IV-tė tė TMK-sė, gjenerali Zymber Halimi, gjenerali Rustem Mustafa-Remi, luftėtarė nga Dukagjini, pėrfaqėsues tė shoatave tė dalura nga Lufta e tj. Duke folur nė emėr tė fshatit, dr Rizah Musliu, ka thėnė se komandant Shemi kohės iu pėrgjegjė nė momentin mė tė duhur dhe nė mėnyrėn mė tė denjė, duke ju kundėrvu robėrisė shekullore me armė nė dorė, me guximin, trimėrinė dhe diturinė luftarake.

“Lufta pėr liri dhe identitet kombėtarė shiquar nė konotacion kohor, ka forma tė veprimit dhe tė sakrificės, por lufta e UĒK-sė, ėshtė sublimim i tė gjitha formave ku mbėrthen nė veti individi me guxim tė lartė, me ideal kombėtarė dhe me sakrificėn e ēdo gjėje gjerė nė realizimin e atij qėllimi – ideali duke e flijuar edhe jetėn. I tillė ishte komandant Shemi dhe dėshmorėt e tjerė. Atyre u takon piedestali mė i lartė – Lavdia, sepse vetėm ata tė cilėt kalojnė nėpėr kėtė sfidė tė jetės, kanė njė emėr njė ditėlindje, kalojnė nė pavdekshmėri, pėrgjithmonė e kanė Lavdinė”, ka thėnė ndėr tė tjera Musliu.

Kryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi, komandant Shemin e ka cilėsuar si njėrin ndėr komandantėt mė tė mirė tė UĒK-sė nė luftėn e sukseshme pėr ēlirimin nga pushtuesi. “Komandant Shemi, me rėnjen e tij heroike, ka bėrė qė tė jetojė gjithmonė nė zemrat tona dhe nė zemrat e gjeneratave qė do tė vijnė pas nesh. Duke pėrkujtuar se Komandant Shemi ishte njė figurė komplete qė e karakterizonin mbi tė gjitha profesionalizmi, modestia dhe trimėria, dua tė them se organet e pushtetit lokal, do tė bėjnė ēmos pėr t’i nderuar e respektuar dėshmorėt e kombit dhe pėr tė krijuar kushte qė nė mėnyrė institucionale tė bėhet pėrkujdesja pėr familjet e tyre dhe pėr invalidėt e veteranėt e luftės”, ėshtė shprehur kryetari Mursel Ibrahimi.

Ndėrkaq, bashkėluftėtari i komandant Shemit, majori Miftar Kurti, ka thėnė fillimisht se janė tė rrallė ata ushtarak, si komandant Shemsi Ahmeti, qė e shoqėruan me aq besnikėri fjalėn me vepėr, qė dinė ēfarė duan, qė din kur dhe si tė veprojnė.

“Me inkuadrimin e komandant Shemsi Ahmetit nė radhėt e UĒK-sė nė Shalė, u hetua ndikimi i tij si nė rrafshin psikofizik ashtu edhe nė atė profesional. Guximi, pėrkushtimi, profesionalizimi, afria me bashkėluftėtarėt, gjakėftohtėsia e tij bėri qė nė shumė beteja armiku tė tėrhiqet i zhgėnyer, i thyer, i dėrmuar dhe i pėrgjakur. Dhe nė Zonėn Operative tė Shalės nuk janė tė pakta betejat kundėr armikut nė tė cilat mori pjesė ky tribun popullor. Kudo nė aksione, beteja, luftime tė cilat u zhvilluan nė Trepēali, Mazhiq, Kutllovc, melenicė, Preten, Cenaj dhe Majdan u dėshmua. Si ishte figurė e pėrmasave kombėtare, flasin betejat nėpėr tė cilat mori pjesė, flet profesionalizimi i tij, flet ndikimi qė pati ai me shokė nė UĒK”, ka spikatur major Kurti.

Eprori i lartė i TMK-sė, majori Kurti tha komandant Shemi ishte njė nga shembujt e heroizmit shaljan, i cili me aktin e flijimit tė tij nė Kodrėn e Majdanit, mė 26 prill 1999, sė bashku me Arsim Muzaqin, Rrustem Hysenin, Ahmet e Xhemail Haxhėn dhe Asllan Cimilin, dėshmoi edhe njė herė se Shala ka pasur dhe ka burra, dėshmoi se kjo tokė ka lindur e rritur trima qė i dalin krah atdheut atėherė kur ai e kėrkon kėtė.

“Dhe nuk ėshtė e rastit pse emri i komandant Shemit ėshtė kėtu, nuk ėshtė e rastit pse emrin e tij e mbanė “Batalioni i 14 Gardist” dhe nhuk ėshtė e rastit gjithashtu, pse me kėtė emėr takohemi nė rrugė, sheshe, nė libra tė historisė, pėrmbledhje poezish, nė kėngė e ku jo tjetėr”, ka thėnė majori Miftar Kurti.

Nė emėr tė shoqatave tė dalura nga lufta e UĒK-sė, pėr veprėn e dėshmorit Shemsi Ahmeti, ka folur bashkėluftėtari i tij, Rizah hairi, kryetar i Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės tė UĒK-sė. “Sa herė shėnojmė pėrvjetorėt e rėnies sė dėshmorėve, fryma e tyre ėshtė nė mesin tonė. Jetojnė e frymojnė me ne. Kėtu nė vendlindjen e komandant Shemit, ndiejmė erėn e lirisė, por fatkeqėsisht betimi dhe amaneti i dėshmorėve akoma nuk u realizua. Akoma, nėpėr Kosovėn e martirizuar lėvizin kriminelėt qė shkaktuan gjithė atė dhunė e gjakderdhje, gjithė atė eksod, shkatėrrim e djegie”ka thėnė ndėr tė tjera Rizah Haziri. (ZMP)

 

Postuar me datë:26-04-2006
Lajmet e fundit
Njė alarm i rrejshėm pėr mjet shpėrthyes, mbanė tė bllokuar njė orė ndėrtesėn e KK
Udhėheqja komunale e Hassleholm tė Suedisė po qėndron nė Mitrovicė
U mbajt ushtrimi i improvizuar me Shoqatėn Vullnetare tė Zjarrfikėsve nė Mitrovicė
U mbajt konferenca “Kultura dhe Bashkėjetesa”
Nė Kodėr tė Mitrovicės u pėrkujtua komandant Shemi
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS