Shpalljet e fundit
Njoftim pėr pėrfituesit e kioskave
Konkurs pėr ndarjen e 18 bursave pėr studentė
Fletėparaqitje pėr konkurim pėr bursė komunale pėr vitin akademik 2005/06
 
Udhėheqja komunale e Hassleholm tė Suedisė po qėndron nė Mitrovicė

Udhėheqja e komunės Hassleholm tė Suedisė, Bengt Anderssen, kryetar dhe Per Hildingson, kryeshef i Ekzekutivit, tė shoqėruar nga Ali Rexhepi nga Mitrovica, me qėndrim tė pėrkohshėm nė Suedi, me tė cilėn komuna e Mitrovicės ka njė bashkėpunim shumė tė mirė, ka arritur pėr vizitė zyrtare triditėshe nė komunėn e Mitrovicės. Mysafirėt nga Suedia janė pritur nė aeroportin e Prishtinės nga kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi dhe nga zėvendėskryetarja Fatmire Berisha.

Delegacioni nga Hassleholmi i shoqėruar nga udhėheqja komunale me tė arritur nė Prishtinė ka bėrė nderime dhe ka vėnė lule tė freskėta mbi varrin e presidentit tė ndjerė tė vendit, dr. Ibrahim Rugova. Mė pas, udhėheqja e Hassleholmit dhe Mitrovicės kanė qėndruar nė familjen e presidentit Rugova, tė cilės i kanė shprehur ngushėllime pėr vdekjen e kryetarit tė vendit, dr. Ibrahim Rugova.

Bashkėshortja e kryetarit Rugova, z. Fana ka falėnderuar mysafirėt pėr respektin qė po tregojnė ndaj bashkėshortit tė saj, dhe ka thėnė se ndjehet mirė kur miqtė nga mbarė bota e nderojnė personalitetin dhe veprėn e dr. Rugovės, i cili tėrė jetėn ia kushtoi popullit, Kosovės dhe paqes, duke shtuar se ai gjatė gjithė jetės sė tij ėshtė angazhuar qė Kosova tė ketė miq sa mė shumė, nė mėnyrė qė me ndihmėn e tyre tė realizohet aspirata e kahmotshme e popullit pėr pavarėsinė e Kosovės.

Z. Fana poashtu ka shpreh kėnaqėsinė e saj qė Mitrovica ka njė bashkėpunim tė mirė me komunėn e Hassleholmit dhe udhėheqjen e saj, pėrvoja e sė cilės mund tė shfrytėzohet nė fusha tė ndryshme.

Kryetari i Komunės sė Hassleholmit Bengt Anderssen, pasi qė falėnderoi familjen Rugova pėr mikėpritjen, tha se presidenti Rugova ishte i njohur nė botė pėr zgjidhjen e problemeve nė mėnyrė paqėsore, gjė qė ishte me rėnėdėsi jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr rajonin dhe tėrė botėn.

Anderssen tha se ndjen kėnaqėsi qė pati fat qė kryetarin Rugova ta takojė nė rezidencėn e tij, nė vitin 2003, kur biseduam pėr zhvillimet aktuale nė Kosvė e posaqėsirsht pėr integtrimin e shqiptarėve nga Kosova nė shoqėrinė e komunės sė Hassleholmit.

Nė vazhdim tė fjalės sė tij, Anderssen tha se mburret pėr faktin qė ka pas rast tė takohet me njė personalitet ēfarė ishte dr Ibrahim Rugova, duke shtuar se nė zemrėn e tij kanė mbetur tė pashlyera pėrjetime nga ai takim, ku presidenti kishte rrezatuar plotė ngrohtėsi e menēuri, tė cilin nuk do ta harroj kurrė.

”Erdhėm pėr t’ju shprehur ngushėllime pėr vdekjen e mė tė dashurit tuaj dhe presidentit tė Kosovės, me bindje se puna dhe angazhimi i tij pėr realizimin e idealeve tė popullit dhe tė tija personalisht, do tė sendėrtohen sė shpejti”, ka thėnė Anderssen.

Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi falėnderoj familjen e kryetarit Rugova pėr kohėn qė kishte ndarė pėr t’i respektuar dhe nderuar miqtė nga Suedia, tė cilėt nė Mitrovicė kanė ardhur pėr tė thelluar bashkėpunimin e ndėrsjellė ndėrmjet dy komunave. (ZMP)

Postuar me datë:28-04-2006
Lajmet e fundit
Ka filluar Festivali i Dramės sė Fėmijėve
Shqiptarėt dhe serbėt e Frashėrit biseduan me udhėheqjen komunale
Tė premtėn mbahet mbledhja e 43-tė e rregulltė e Kuvendit tė Komunės.
Fillojnė aktivitetet e mirėfillta kulturore nė Mitrovicė
Policia konfiskon dy kilogram marihuanė
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS