Shpalljet e fundit
Njoftim pėr pėrfituesit e kioskave
Konkurs pėr ndarjen e 18 bursave pėr studentė
Fletėparaqitje pėr konkurim pėr bursė komunale pėr vitin akademik 2005/06
 
Fillojnė aktivitetet e mirėfillta kulturore nė Mitrovicė

Tė enjtėn, mė 4 maj 2006, nė Qendrėn e Kulturės “Rexhep Mitrovica”, nė qytetin buzė Ibrit, do tė fillojė Festivali i Dramės sė Fėmijėve, i cili do tė zgjasė dy ditė, ku do tė garojnė gjashtė grupe teatrore tė shkollave fillore tė Mitrovicės.

Nė ditėn e parė, do tė garojnė shkolla fillore “Ismail Qemajli” me dramėn “Lypėsi Memec”; shkolla fillore “Avdullah Shabani”, me dramėn “Buzėqeshja” dhe shkolla fillore “Skenderbeu”, me dramėn “Lulet e lirisė”. Ndėrkaq, nė ditėn e dytė, mė 5 maj 2006, do tė garojnė garojnė: shkolla fillore “Isuf Rexha”, me dramėn “Macja kureshtare”; shkolla fillore “Nonda Bulka”, me dramėn “Mosha e Bardhė” dhe shkolla fillore “Migjeni”, me dramėn “Hirushja”.

Festivalin do ta pėrcjellė juria profesionale nė prbėrje Selman Jusufi, aktor i Teatrit Kombėtar  nė Prishtinė, Agim Selimi, regjisor i Teatrit Kombėtarė nė Prishtinė dhe Ēamėri Ceraja, aktore shumėvjeēare e Teatrit tė Qytetit “Sandėr Prosi” nė Mitrovicė.

Edhe nė kėtė festival ėshtė parapa qė ė ndahen edhe kėto ēmimet pėr vendin e  parė, vendin e dytė, vendin e tretė, rolin mė tė mirė  tė realizuar tė femrės, rolin mė tė mirė tė realizuar tė mashkullit dhe ēmimin pėr regjinė mė tė mirė. Shkolla, pėrkatėisht grupi teatror i cili do tė shpėrblehet me vendin e parė, do t’i pėrfaqėsojė shkollat e Mitrovicės nė Festivalin Regjional tė Dramės sė Fėmijėve, i cili mbahet mė 13, 14 dhe 15 qershor 2005 nė Skenderaj.

Festivalin e financon Kuvendi i Komunės, pėrkatėsisht Drejtoria pėr Kulturė, Rini dhe Sport. (ZMP)

                                                                                                                     

Postuar me datë:02-05-2006
Lajmet e fundit
Rregullorja pėr ngarkesa, gjoba, tarifa dhe leje
NJOFTIM
Ministri Salihaj vizitoi Kuvendin e Komunės
Filloi parkimi i automjeteve nė pjesėt e gjera tė rrugėve
Plaēkitje e armatosur nė Zveēan, plagosen dy persona
 
Regjistrohu për informatorë
 
Mbështetur nga:
Dizajnuar nga ATI-KOS